Zabezpieczenia w papierze :

Poza technikami drukarskimi oraz uszlachetnieniem druku sam papier może posiadać w swoim składzie i / lub strukturze dodatkowe zabezpieczenia.

Najważniejsze, które możemy zaoferować wraz z naszymi partnerami to :

Znak wodny - to charakterystyczny obraz widzialny w świetle przechodzącym, uzyskiwany w trakcie formowania wstęgi papieru. Jest on widoczny jedynie dzięki zróżnicowanej grubości warstwy papieru. Zazwyczaj stosowany jest jako zabezpieczenie druku.
- Znak wodny jednotonowy jasny
- Znak wodny jednotonowy ciemny
- Znak wodny dwutonowy
- Znak wodny wielotonowy

Skład papieru (proporcje włókien, w tym syntetycznych).

Broki - niewielkie elementy o różnych kształtach, świecące w promieniach UV lub zmieniające barwę pod wpływem temperatury.

Włókna świecące - różnej długości i barwy włókna wprowadzane w strukturę papieru podczas jego produkcji i świecące przy odpowiednich długościach promieniowania (UV, widzialne, IR).

Nitki zabezpieczające - są to nitki wprowadzane podczas produkcji papieru. Mogą być w całości umieszczone w strukturze papieru lub pojawiać się na jego powierzchni w ściśle określonych miejscach. Nitka zwykle zawiera elementy zabezpieczające; może być metalizowana, kolorowa, ponadto świecić w promieniach UV, pokryta mikrodrukiem, zawierać domeny magnetyczne itp.

Zabezpieczenia chemiczne - w przypadku prób przerabiania dokumentu, przy użyciu do tego celu wykorzystane rozpuszczalniki organiczne lub inne odczynniki chemiczne, na papierze powstaną wyraźne, nieusuwalne barwne plamy.

Wtrącenia - w składzie papieru mogą znaleźć się śladowe ilości pewnych pierwiastków lub związków chemicznych, wykrywanych za pomocą specjalistycznych urządzeń.