TECHNIKI DRUKARSKIE :

Podstawą klasyfikacji technik drukarskich jest wzajemna położenie pól drukująch i niedrukujących. Najważniejsze, które możemy zaoferować wraz z naszymi partnerami to :

Druk wklęsły.

Jest to technika, w której polami drukującymi są obszary zagłębione (wklęsłe). Stosuje się w niej twarde i odporne płytki metalowe, w których zagłębione są linie rysunku. Płytkę pokrywa się farbą drukarską, a później starannie wyciera, tak że farba pozostaje tylko w wyżłobionych rowkach metalu. Pod potężnym naciskiem prasy papier wyciąga farbę z zagłębień. W tej technice trzeba pamiętać o zamianie stron (wzór negatywowy).

Staloryt - polega na wykonaniu ryciny rylcem na płycie stalowej. Wymaga dużej precyzji od rytownika ponieważ retusze i poprawki są prawie niemożliwe ze względu na twardość materiału. Po zakończeniu rytowania płyta zostaje dodatkowo hartowana. Dziś stosowana głównie do druku banknotów i znaczków pocztowych.

Rotograwiura - przemysłowa odmiana druku wklęsłego, stosowana do druku wysokich nakładów - szczególnie kolorowych czasopism bogato ilustrowanych oraz opakowań. Formą drukową jest tutaj cylinder z wytrawionym lub wygrawerowanym obrazem, farba wklęsłodrukowa gromadzi się w wykonanych zagłębieniach, zaś jej nadmiar jest zbierany (za pomocą noża zbierającego - tzw. rakla) z powierzchni niedrukującej zanim podłoże drukowe zetknie się z cylindrem i przyjmie farbę z wgłębień.

Druk płaski (offset).

Jest to przemysłowa odmiana druku, w której obraz przenoszony jest z płaskiej formy drukowej na papier za pośrednictwem cylindra obciągniętego gumą, (tzw. obciągu). Offset jest obecnie jedną z najpopularniejszych technik druku.

W klasycznym offsecie, tj. wodnym, na płaskiej powierzchni formy drukowej znajdują się punkty hydrofilne, i te zwilża roztwór wodny, oraz punkty hydrofobowe, i te zwilża farba drukowa. Między środowiskiem roztworu wodnego a środowiskiem offsetowej farby olejowej występuje odpychanie - ważne jest osiągnięcie stanu równowagi woda/farba, tak aby woda nie przenikała do farby i odwrotnie. Osiągane jest to właściwe dozowanie ilością nadawania farby i wody na formę drukową. Roztwór nawilżający w 80-90% stanowi woda.

Offset bezwodny (suchy) to rodzaj druku offsetowego, w którym forma drukowa nie jest zwilżana środkiem zwilżającym, tj. wodą z dodatkami. Do druku bezwodnego stosowane są specjalne formy drukowe (firmy silikonowe) i specjalne farby cechujące się wysokim napięciem powierzchniowym. Offset bezwodny eliminuje problemy pojawiające się w offsecie klasycznym związane z kontaktem roztworu zwilżającego z farbą drukową (emulgacja farby, utrata połysku farb metalicznych) i z podłożem (zawilgocenie podłoża drukowego. Umożliwia też grubsze (tj. ponad 3,5 mikrona) niż w offsecie klasycznym nałożenie farby za względu na stosowanie specjalnej formy drukowej (analogia do wklęsłodruku).

Druk wypukły.

Jest to najprostsza i najstarsza technika graficzna polegająca na tym, że wypukłe pola drukujące pokryte farbą i przyciśnięte do podłoża odbijają zaprojektowany wzór. Pozostałe pola muszą być na tyle zagłębione, by się nie odbiły na podłożu. Podczas przygotowania matrycy drukującej należy pamiętać, że powinna ona być odbiciem negatywowym oczekiwanego druku.

Fleksografia - technika druku wypukłego elastycznymi formami drukowymi i ciekłymi farbami szybkoschnącymi. Charakterystyczną cechą fleksografii jest występowanie elastycznej, wypukłej formy drukowej wykonanej zazwyczaj z polimeru, rzadziej z gumy. Dzięki temu technika ta stosowana może być w przypadkach, kiedy podłoże nie jest idealnie równe. Technika ta jest najbardziej uniwersalną techniką druku, jeśli chodzi o możliwości zadruku różnych podłoży drukowych.

Tampondruk - technika druku, zaliczana jako pochodna druku wklęsłego, polegająca na nakładaniu farby drukarskiej za pomocą miękkiego gładkiego stempla zwanego tamponem. Przez dobranie tamponu odpowiedniego kształtu możliwy jest nadruk na nierównych i nieregularnych powierzchniach. Przez dobranie odpowiedniej farby możliwe jest drukowanie na podłożach takich jak tworzywa sztuczne, guma, szkło, metal, a także tkaniny itp.

Typografia - technika druku wypukłego polegająca na zastosowaniu do drukowania wypukłych gotowych czcionek, z których składany jest właściwy wzór. Obecnie najczęściej stosowana do numeracji druków.

Sitodruk.

Technika druku stosowana w reklamie i przemyśle. Wzór nanosi się na rozpiętą na ramie jedwabną siatkę, a następnie drukuje, przecierając farbę przez siatkę. Tam gdzie oka siatki zostały zaklejone, farba nie przedostanie się i podłożony pod nią podłoże drukowe pozostanie białe. Przypomina to trochę sposób malowania przez szablon. Jednak na odbitce sitodrukowej czasami można odróżnić punkciki - oka siatki (tzw. raster). Ten sposób drukowania nie wymaga odwracania stron rysunku na negatywie. Technikę tę stosuje się często do drukowania wzorów na koszulkach.

Za druk uważa się również rozmaite techniki powielania tekstu i grafiki metodami komputerowymi z użyciem komputerowych urządzeń peryferyjnych jak drukarki, plotery itp. - aczkolwiek tego rodzaju odbitki powinno nazywać się wydrukami.